Dognojevanje ozimnih žit je pomembno kljub naraščanju cen gnojil

Dognojevanje ozimnih žit je pomembno kljub naraščanju cen gnojil

Kmetijstvo, Poljedelstvo  | 

Foto: Igor Škerbot

Kdaj, zakaj in koliko spomladi dognojiti posevke ozimnih žit z dušikom je aktualna vsebina v zgodnji pomladi. Pridelovalce zato v nasvetu opominjamo na pomen prvih dognojevanj z dušikom in svetujemo natančnost in doslednost  tudi v letošnjih, specifičnih pogojih, ko imajo gnojila visoko ceno. Svetujemo vam, da ne izpuščajte prvih dognojevanj ter z nasvetom usmerjamo v uporabo še drugih možnih pripomočkov v pridelavi, ki bodo pridelovalcem pomagala pri uspešni pridelavi zlatega zrnja. 

Ključne besede: Prvo dognojevanje, žita, gnojila

  

 

Letošnji specifični pogoji v pridelavi ozimnih žit, kjer vremenske in talne razmere trenutno niso optimalne zahtevajo še posebej natančno upoštevanje agrotehnoloških ukrepov v pridelavi ozimin. V negotovih razmerah na trgu z žiti, ki se obetajo v letošnji letini je zato potrebno natančno in dosledno izvajanje tehnologije pridelave žit. V tem času so odločilna in na vrsti prva dognojevanje posevkov z dušikom, ki naj ne izostanejo kljub naraščanju cen gnojil. Zato smo se poljedelski strokovnjaki pri Strokovni skupini za poljedelstvo odločili in pripravili strokovni nasvet.

Več tukaj.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.