FADN na Irskem

FADN na Irskem

Kmetijstvo, Ekonomika in PRP  | 

Strokovna skupina za agrarno ekonomiko na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije je v prvi polovici meseca septembra obiskala Irsko, kjer smo se seznanili z organiziranostjo in delom organizacije Teagasc.  Predstavniki Teagasc-a so nam predstavili tudi njihov sistem dela na področju zbiranja in obdelave podatkov o kmetijstvu. V članku je predstavljeno, kako zbirajo uporabljajo te podatke.

Ključne besede: agrarni ekonomisti, FADN, Irska

FADN na Irskem

Strokovna skupina za agrarno ekonomiko na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije je v prvi polovici meseca septembra obiskala Irsko, kjer smo se seznanili z organiziranostjo in delom organizacije Teagasc.  Teagasc je institucija, ki se ukvarja z raziskavami, razvojem, izobraževanjem in svetovanjem za kmetijski in živilski sektor na Irskem.

Predstavniki Teagasc-a so nam med drugim predstavili tudi njihov sistem dela na področju zbiranja in obdelave podatkov o kmetijstvu. V okviru Nacionalne raziskave kmetij (NFS) zbirajo podatke o kmetijah že več kot 50 let. Podatki, ki se zbirajo v okviru NFS se uporabijo tudi poročanje FADN in Teagasc je odgovoren za posredovanje usklajenih letnih podatkov o proizvodnji kmetij na Irskem Evropski Komisiji.

Podatke redno zbira posebna skupina profesionalnih in samostojnih raziskovalnih tehniko tako imenovanih zbirateljev podatkov po vsej državi (17 oseb). Ker je pri zbiranju podatkov zelo pomembno zaupanje med kmetom in zbirateljem skrbijo, da se skupina ne menja. Podatke pridobivajo od kmetij in iz obstoječih baz. Kmetije obiščejo 2 do 3 krat na leto. Veliko pozornosti posvečajo temu, da pridobijo čim več podatkov iz že obstoječih baz. Za pridobitev teh podatkov, morajo pridobiti dovoljenje kmeta. Iz teh baz tako dobijo podatke o rejnih živalih, neposrednih plačilih, velikosti kmetij in pridelavi na kmetijskih zemljiščih, o kreditih, o prodaji proizvodov in nakupu repromateriala, o prodanih živalih, … Zadnjih 15 let podatke zbirajo izključno  v računalniški obliki. Še vedno pa je ključni vir podatkov kmet sam in sodelovanje kmeta je nujno za kvalitetne podatke. Kmetje vključeni v zbiranje podatkov se zavedajo pomena podatkov za spremljanje ekonomskih rezultatov in napredek kmetije.

Reprezentativni vzorec kmetij vsako leto izbere Centralni statistični urad (CSO), sodelovanje kmetov je v NFS prostovoljno in kmet lahko sodelovanje tudi zavrne.  V vzorcu kmetij so zastopane kmetije z več kot 8.000 EUR standardnega prihodka in jih je okoli 900. Te kmetije  predstavljajo okoli 85.000 kmetij na nacionalni ravni. Povprečna velikost teh kmetij je 35 ha. Mlečne kmetije so večje, kmetije s prirejo mesa so manjše. S kmetij, ki redijo perutnino ali prašiče ne zbirajo poudarkov, ker ne morejo zagotoviti reprezentativnega vzorca, prav tako ne zbirajo podatkov z mešanih živinorejskih kmetij. Kmetije z standardnim prihodkom nižjim od 8.000 EUR, tako imenovane majhne kmetije, niso vključene v zbiranje podatkov za raziskovanje in vzorec FADN, vendar zbirajo tudi podatke s teh kmetij za namen raziskav. Majhne kmetije na Irskem obdelujejo 15 % kmetijskih zemljišč in jih je okoli 48.000. V okviru NFS vsako leto preverijo, če potrebujejo še kakšne posebne podatke o kmetijah. Trenutno npr. dodatno zbirajo podatke na ekoloških kmetijah, so pa tudi že zbirali podatke o robotiki na mlečnih kmetijah.

Kmetije, ki so vključene v vzorec poročevalskih kmetij, za sodelovanje ne dobijo nobenega plačila, dobijo pa vse podatke in analize, ki jih naredijo na Teagasc-u.

V vzorec poročevalskih kmetij imajo vključenih tudi 100 Lighthouse kmetij (boljše kmetije, ki jih imenujejo svetilniki). Te kmetije so okoljsko in ekonomsko zelo učinkovite.

Podatke zbrane za preteklo leto zapisovalci pošljejo že februarja ali marca na Teagasc, kjer te podatke obdelajo. Pri obdelavi podatkov sodelujejo ekonomisti in tehnologi za posamezno področje. Zbrani podatki predstavljajo laboratorij za ekonomiste. Ekonomisti pripravljajo podatke za svetovalce, ker jih potrebujejo za svetovanje kmetijam, analize in podobno. Zbrane podatke redno objavljajo. Že decembra naredijo prvo objavo za tekoče leto, ostali rezultati morajo biti objavljeni najkasneje v šestih mesecih po koncu leta. Zavedajo se, da zanimanje za podatke po šestih mesecih upade, prav tako njihova uporabnost. Objavljeni podatki so vedno za določeno skupino, najmanj 10 kmetij, nikoli se podatki ne objavljajo samo za eno kmetijo. Zbrani podatki NSF so dostopni na povezavah  Microsoft Power BI in National Farm Survey 2023 (teagasc.ie).

Z letom 2025 prehajamo na sistem FSDN, ki ima poudarek na merjenju trajnosti kmetijstva. Na Irskem so z zbiranjem dodatnih okoljskih podatkov pričeli že pred leti, zato s prehodom iz FADN v FSDN ne bodo imeli posebnih težav. Z zbiranjem dodatnih podatkov so pričeli zaradi zahtev in potreb po trajnostnih kmetijskih praksah in zmanjševanju negativnih vplivov kmetijstva na okolje. Namen zbiranja okoljskih in socialnih podatkov je tudi ta, da tako bolje razumejo ekonomske podatke.

Marjana Avberšek, svetovalka specialistka za agrarno ekonomiko

KGZS  - Zavod CE

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.