NE hitimo s siliranjem koruze

NE hitimo s siliranjem koruze

Živinoreja, Travništvo in pašništvo, Poljedelstvo  | 

Koruza sama zbira najmanjše kapljice vode. foto: T. Pevec

 

Koruza na našem območju kaže zelo različno sliko. Od suhe do zelene.

Kdaj je pravi čas za siliranje? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kmetovalcem svetujemo, da naj redno pregledujejo koruzne njive in občasno določijo vlago s sušenjem cele koruzne rastline. Ko bo imela cela rastlina sušino med 300 in 400 g na kg, je optimalni čas za žetev.

Kjer je koruzni storž kolikor toliko razvit, se ravnamo po njegovi zrelosti, drugače pa preverjamo količino vode v steblu. Iz stebla NE sme kapljati, saj bo potem mokra in kisla silaža.

 

Kako določimo vlago v koruzni rastlini?

Tri povprečne koruze na drobno zrežemo in odtehtamo vzorec za sušenje. Lahko vzorec delno posušimo na soncu, na to še na temperaturi 60 stopinj. Stehtamo suh vzorec in iz razlike v teži izračunamo sušino v vzorcu, ki smo ga dali sušiti. V vzorcu je še vedno nekaj vlage, ki jo zanemarimo.

 

 

 

mag. Tatjana PEVEC

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.