PASMA KRŠKOPOLJSKI PRAŠIČ IN PREDSTAVITEV PROJEKTA »SLEDLJIVOST POREKLA PRI PASMI KRŠKOPOLJSKI PRAŠIČ«

PASMA KRŠKOPOLJSKI PRAŠIČ IN PREDSTAVITEV PROJEKTA »SLEDLJIVOST POREKLA PRI PASMI KRŠKOPOLJSKI PRAŠIČ«

Kmetijstvo, Živinoreja  | 

Krškopoljska pasma je edina ohranjena avtohtona pasma prašičev v Sloveniji, ki se je oblikovala na območju širše Dolenjske in južne Štajerske ter ohranila na območju Krškega polja, od koder se je razširila po celotni Sloveniji. Skozi leta so rejci to pasmo načrtno in nenačrtno oplemenjevali z drugimi pasmami prašičev.

Ključne besede: krškopoljski prašič, prašič,

 

 

 

 

 

 

Vodilni partner EIP projekta »Sledljivost porekla pri pasmi krškopoljski prašič« je bil KGZS - zavod Novo mesto, projekt pa se je izvajal od novembra 2019 in se je zaključil novembra 2022. Poleg UL, Biotehniške fakultete, kmetij Ložar, Kamenik, Žgajnar in Dežman, Društva za ohranjanje podeželske dediščine Belčji vrh, gostilne Kunst in Društva rejcev krškopoljskih prašičev, je bil partner tega projekta tudi KGZS – Zavod Celje. Višina odobrenih sredstev projekta je bila 338.779,65 €.

 

Več o rezultatih projekta v prilogi.

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP in LOPS, KGZ MS

09. 01. 2025 ob 09:00 - 27. 03. 2025 do 18:00

splet, v živo

Z vstopom v izvajanje intervencij KOPOP (kmetijsko okoljska podnebna plačila) ali intervencije LOPS (lokalne pasme in sorte) ste se obvezali, da boste v petletnem obdobju izvajanja obveznosti teh intervencij, opravili skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo KOPOP oz. LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj opraviti do 15. decembra 2025. MKGP je določilo več različnih tem za usposabljanje, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.