Poletno sajenje solatnic

Poletno sajenje solatnic

Kmetijstvo, Poljedelstvo, Zelenjadarstvo, Ekološko kmetijstvo  | 

Poleti je največji izziv pridelati solato, Foto IGŠ

Za uspešno poletno sajenje solatnic  v času, ko je dan poletno dolg  in je običajno vroče, je potrebna večja pozornost najprej v izboru  vrste solatnic (radič, endivija, glavnata solata, motovilec…), potem sorte in kakovostne sadike s koreninsko grudo. Pomembno pri tem terminu pridelave je preprečevati nepotreben stres, redno namakati, senčiti in poskrbeti za pogoje dobrega razvoja in rasti posajene solatnice, da dosežemo cilj pridelave, ki  je spravilo solatnic ob koncu poletja in v celotni jeseni.  

Ključne besede: Solatnice, solata, radič, endivija, motovilec, sadika, namakanje, stres

V kmetijskih nasvetih na VTV je specialist za poljedelstvo in vrtnarstvo pri KGZS Zavodu CE,  Igor Škerbot podal potrebne in uporabne napotke o poletnem sajenju solatnic. Govoril je najosnovnejših pogojih za uspešno pridelavo solatnic v času poletja, ko je vroče, o vrstah solatnic, ki so primerne za poletno sajenje o tem zakaj se poleti pogosto zgodi, da solata zacveti ter o vseh ostalih aktualnih zadevah za uspešno poletno pridelavo radiča, endivije, solate, motovilca, ko naštete vrste sadimo s ciljem spravila konec poletja in v celotni jeseni.  

Več najdete v prispevku  tukaj

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.