Poskusna pridelava ekološke kurkume v Sloveniji

Poskusna pridelava ekološke kurkume v Sloveniji

Kmetijstvo, Poljedelstvo, Zelenjadarstvo, Ekološko kmetijstvo  | 

Koreninski rizom mlade kurkume, Foto IGŠ

Kurkuma (Curcuma longa) je za naše območje netradicionalna rastlinska vrsta iz družine ingverjevcev (Zingiberaceae). Zato je gojenje kurkume za prakso in razmere v Sloveniji izziv. Izvornost kurkume je v območjih jugovzhodne Azije, v Indiji, Indoneziji, južni Kitajski, kjer raste v pogojih visoke zračne vlage in visokih temperatur. Pri nas smo jo v 2024 poskusno pridelovali na ekoloških kmetijah v rastlinjakih, visoki gredi in tudi na prostem. Cilj slovenske pridelave so mladi in sveži rizomi kurkume. Vsi rezulta projektne pridelave bodo javno dostopni za vse zainteresirane pridelovalce in potrošnike.  

Ključne besede: Kurkuma, ekološka pridelava, rizomi, rastlinjaki, pilotni projekt

V kmetijskih nasvetih na VTV je specialist za poljedelstvo in vrtnarstvo pri KGZS Zavodu CE,  Igor Škerbot svetoval o pridelavi ekološke kurkume in podal osnovne informacije Pilotnega  projekta, v okviru katerega partnerji pridobivajo uporabna znanja, rezultate in izkušnje v poskusni pridelavi ekološke kurkume na lokacijah treh partnerskih kmetij. Kurkuma je netradicionalna rastlina, ki potrebuje visoke temperature tal in zraka, visoko zračno vlago in čim dlje dolg dan, da oblikuje rizome, ki so cilj njene pridelave. O izzivih in možnostih pridelave je v kmetijskih nasvetih podal podrobnejše informacije za vse zainteresirane.

Več najdete v prispevku  tukaj :

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.