Prodaja mesa in mesnih izdelkov na kmetiji

Prodaja mesa in mesnih izdelkov na kmetiji

Kmetijstvo, Živinoreja, Dopolnilne dejavnosti  | 

foto: Polona Starc

Ali bi radi meso vašh živali prodali direktno potrošnikom?

V zadnjem času opažamo povečan obseg potrošnje in seveda posledično tudi povpraševanje po lokalno pridelani hrani, kar je priložnost za ustvarjanje dodatnega prihodka na kmetiji.

Ključne besede: meso, mesni izdelki, potrošniki, direktna prodaja na kmetiji

Kmetje lahko prodajate osnovne kmetijske pridelke (sadje, zelenjavo, mleko, vino, žive živali ……) v sklopu vaše osnovne kmetijske dejavnosti. Za prodajo predelanih proizvodov na kmetiji, kamor se uvršča med drugim tudi prodaja mesa in mesnih izdelkov, pa si je potrebno na pristojni upravni enoti pridobiti dovoljenje za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

Razsek in/ali predelava mesa se lahko opravlja v posebnem prostoru, ki mu rečemo živilski obrat. Prostor mora biti ustrezno higiensko tehnično urejen in opremljen. Dejavnost razseka in/ali predelave pa je potrebno 15 dni pred pričetkom opravljanja dejavnosti (prodaje) vpisati tudi v register živilskih obratov na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Če imate urejene prostore, si lahko vsa potrebna dovoljenja pridobite v zelo kratkem času. Za dodatne informacije lahko pokličete vašo svetovalko za kmečko družino in razvoj dopolnilnih dejavnosti.

Več o pogojih za ureditev prostorov in priglasitev dejavnosti za prodajo mesa in mesnih izdelkov na kmetiji lahko izveste ob poslušanju spodnjega prispevka za Radio Ognjišče.

Kliknite tukaj in poslušajte.

 

Irena Kos, univ. dipl. inž. živil. tehnol.

svetovalka specialistka II (za predelavo mesa)

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.