Standardni prihodek kmetijskih gospodarstev

Standardni prihodek kmetijskih gospodarstev

Ekonomika in PRP  | 

Standardni prihodek kmetijskega gospodarstva je povprečna vrednost proizvodnje, ki jo kmetijsko gospodarstvo glede na  strukturo proizvodnje lahko pričakuje, ob predpostavki, da dosega povprečne pridelke in povprečne cene v državi. Namenjen je predvsem analizi strukturnih in ekonomskih značilnosti kmetijskih gospodarstev ter izvajanju kmetijske politike.

Ključne besede: standardni prihodek, koeficient standardnega prihodka, kmetijsko gospodarstvo

Kaj je standardni prihodek?

Standardni prihodek kmetijskih gospodarstev - SO  (angl. Standard output) je povprečna vrednost proizvodnje, ki jo kmetijsko gospodarstvo glede na  strukturo proizvodnje lahko pričakuje, ob predpostavki, da dosega povprečne pridelke in povprečne cene v državi. Standardni prihodek je torej zelo grob ekonomski kazalec, ker se za vsa kmetijska gospodarstva upoštevajo enake intenzivnosti pridelave in enake cene.

Podlaga  za izračun standardnega prihodka kmetijskih gospodarstev je 145.a člen Zakona o kmetijstvu (ZKme-1), podrobna opredelitev pa je v Pravilniku o izračunu standardnega prihodka kmetijskih gospodarstev.

Namen izračuna standardnega prihodka

Namenjen je predvsem analizi strukturnih in ekonomskih značilnosti kmetijskih gospodarstev ter njihovi predstavitvi na agregatni ravni.

Standardni prihodek kmetijskih gospodarstev (SO) je na ravni EU od leta 2010 enoten ekonomski kriterij za določitev ekonomske velikosti in tipov kmetijskih gospodarstev.

Namenjen je tudi izvajanju kmetijske politike.

Metodologija izračuna standardnega prihodka kmetijskih gospodarstev

Standardni prihodek na ravni kmetijskega gospodarstva se izračuna kot seštevek povprečnih bruto vrednosti posameznih kmetijskih pridelkov. Povprečna bruto vrednost posameznega pridelka pa se izračuna kot zmnožek koeficienta standardnega prihodka (SOC) in števila enot kmetijskega pridelka oziroma proizvoda. Tako je vsak hektar in glava živine na gospodarstvu pomnožena z odgovarjajočim SO koeficientom, seštevek tako izračunanih vrednosti (posamičnih SO) pa daje skupni standardni prihodek kmetijskega gospodarstva.

Koeficienti standardnega prihodka (SOC) so izraženi v EUR na enoto pridelka oziroma proizvoda. Za rastlinske pridelke je enota hektar, v živinoreji pa glava živali.  Pri živinorejskih proizvodih imamo dve izjemi. Prva je perutnina, kjer je SOC izračunan za 100 glav in druga čebele, kjer je SOC izračunan na panj.

Koeficient standardnega prihodka (SOC) je definiran kot bruto vrednost proizvodnje posameznega kmetijskega proizvoda skupaj z morebitnimi stranskimi proizvodi, brez subvencij in davka na dodano vrednost. Izračun vrednosti proizvodnje sloni na letnih statističnih podatkih o rastlinski pridelavi (površine in pridelki) in živinoreji (število živali, zakol, prireja mleka, jajc, medu, …) ter cenah kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih. Kjer statističnih podatkov ni, so uporabljeni drugi viri in ekspertne ocene.

Koeficienti standardnega prihodka (SOC) se računajo za osnovne pridelke oziroma proizvode v nepredelanem stanju, razen vina in oljčnega olja, pridelanega na gospodarstvu iz lastne surovine.

Pri skupinah, ki združujejo več pridelkov (npr. ekstenzivni sadovnjaki), je SOC izračunan kot tehtano povprečje koeficientov posameznih proizvodov (npr. jabolka, hruške, breskve, slive ipd.).

Za celoten razširjen seznam pridelkov in skupin se na ravni šifre SOC po enotni metodologiji EU izračunajo vrednosti SOC za leta od n–5 do n–1 in povprečni SOC n–3.

 SOC 2020 vključuje leta 2018, 2019, 2020, 2021 in 2022.

Število enot kmetijskega pridelka oziroma proizvoda na kmetijskih gospodarstvih

Podatki o rastlinskih pridelkih so zajeti iz zbirne vloge, registra kmetijskih gospodarstev, registra pridelovalcev grozdja in vina ter evidence pridelovalcev zelenjave in zelišč. Podatki o živalih so zajeti iz evidence rejnih živali, centralnega registra kopitarjev, centralnega registra govedi, registra čebelnjakov, ventralne podatkovne zbirke Govedo in evidence za sektor mleka.

Uporaba podatka o standardnem prihodku na kmetijskem gospodarstvu

1.       Določitev tipov kmetovanja

Tip kmetovanja se določi na podlagi deležev SO posameznih aktivnosti kmetovanja v skupni vrednosti SO. Postopek določitve splošnega, glavnega in posebnega tipa kmetovanja je določen v Prilogi IV Izvedbene uredbe 2015/220/EU.

2.       Določitev razreda ekonomske velikosti

Kmetijsko gospodarstvo se, na podlagi izračunanega SO, razvrsti v ustrezen razred ekonomske velikosti v skladu s Prilogo V Izvedbene uredbe 2015/220/EU.

3.       Izvajanje kmetijske politike

V strateškem načrtu skupne kmetijske politike 2023–2027 je definiran standardni prihodek, ki ga morajo kmetije dosegati, da lahko kandidirajo na javnih razpisih. Ta meja je 12.000 EUR standardnega prihodka, izjema so majhne kmetije, ki morajo imeti standardni prihodek od 4.000 do 12.000 EUR.

Prav tako je standardni prihodek kmetijskega gospodarstva vstopni kriterij pri finančnih instrumentih, ki jih izvaja Slovenski regionalni razvojni sklad in sicer pri javnem razpisu AGRO FI mikro.

 

Pripravili:

Marjana Avberšek, specialistka za agrarno ekonomiko

Maja Vodopivec, specialistka za razvoj podeželja

 KGZS  - Zavod Celje

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Trenutno ni aktualnih vsebin! Oglejte si vse dogodke.