Tretje dognojevanje žit

Tretje dognojevanje žit

Kmetijstvo, Poljedelstvo, Ekološko kmetijstvo  | 

Posevek pšenice v začetku klasenja in cvetenja, Foto Igor Škerbot

S tretjim dognojevanjem z dušikom vplivamo na intenzivnost asimilacije v žitnih rastlinah in s tem izboljšamo tvorbo beljakovin v nastajajočih žitnih zrnih. Rezultat zadnjega dodajanja dušika v pridelovalni sezoni bo ob žetvi zagotovo obrodil sadove dela. Pšenično zrnje bo vsebovalo več beljakovin, kar bo v primeru odkupa lahko rezultiralo v višjih odkupnih cenah žitnega zrnja.

Ključne besede: Tretje dognojevanje, začetek klasenja in cvetenja, žita, dušik

 

 

 

 

V optimalni, profesionalni tehnologiji pridelave  pšenice je nujen pristop v primernem, vrsti kmetijske rastline ter tudi okoljsko prilagojenem gnojenju z dušikom. Le optimalni odmerek dušika omogoči dober in kakovosten pridelek, dober izkoristek dodanega dušika v posevku pomeni, da preprečimo (pre)velike izgube dušika, tako v podtalne vode, kot tudi v zrak

Za dobro kakovost zrnja pšenice je pomembno tretje dognojevanje, ki ga opravimo v obdobju od začetka klasenja do cvetenja. S tretjim dognojevanjem podaljšamo obdobje nalivanja zrn, povečamo težo zrn in vsebnost beljakovin. Več in podrobneje o vsem tem lahko preberete v članku, ki je tukaj.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.