Uvajanje novih tehnologij setve z dronom

Uvajanje novih tehnologij setve z dronom

Kmetijstvo, Poljedelstvo, Zelenjadarstvo, Izobraževanja  | 

Foto: Igor Škerbot

Izvedene aktivnosti v okviru pilotnega projekta »Uvajanje novih tehnologij setve z dronom«

Ključne besede: setev, dron, digitalizacija

PRENOS ZNANJA V PRAKSO IN REZULTATI PROJEKTA  
Projekt je bil usmerjen v testiranje in evalvacijo inovativnih tehnoloških rešitev v kmetijstvu, s posebnim poudarkom na uvajanju brezpilotnih letalnikov (dronov) v proces setve.

Cilj projekta je bil prispevati k trajnostni, učinkoviti in konkurenčni pridelavi v kmetijskem sektorju, hkrati pa spodbujati širšo implementacijo naprednih tehnologij. V sodelovanju z različnimi strokovnjaki in deležniki v kmetijstvu smo uspešno preizkusili in implementirali tehnologije setve podsevkov ter naknadnih posevkov z uporabo dronov.

Pridobljeni rezultati so omogočili poglobljeno vrednotenje učinkovitosti in potenciala tovrstnih tehnologij.

• V okviru projektnih aktivnosti in prenosa znanja v prakso smo izvedli več delavnic za druga kmetijska gospodarstva, strokovno ekskurzijo za študente Šolskega centra Šentjur, več delavnic za kmetijske svetovalce in na kmetiji Čretnik tudi dogodek Dan odprtih vrat.

• V sklopu pilotnega projekta smo skupaj s projektnimi partnerji pripravili video posnetek, kjer so strnjene glavne projektne aktivnosti tako v teoriji, kot tudi praksi. Posnetek je dostopen na youtube.com kanalu: Posnetek Uvajanje novih tehnologij setve z dronom


• Na osnovi izvedenih praktičnih preizkusov na partnerskih kmetijah (Čretnik, Irgolič, Zdolšek in Leskovar) smo pripravili dokument kratkega povzetka izvedenih projektnih aktivnosti. Več si lahko preberete v priloženem dokumentu:  Rezultati pilotnega projekta Uvajanje novih tehnologij setve z dronom 

• Objava članka na spletni strani Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj, december 2024. Celotna vsebina članka je dostopna na povezavi: Članek uvajanje novih tehnologij setve z dronom

• V strokovni gozdarski reviji Viharnik smo novembra 2024 objavili članek z naslovom »Uvajanje novih tehnologij setve z dronom«. Več si lahko preberete v priloženem članku:  Objava članka v reviji Viharnik 
 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.