Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin

Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin

Kmetijstvo, Sadjarstvo, Ekološko kmetijstvo  | 

vir: Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin

Konec leta 2022 je izšla brošura Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin, ki smo jo pripravili na Kmetijsko gozdarskem zavodu Celje. Zbirka obsega kar 169 sort sadnih rastlin iz travniških sadovnjakov.

Ključne besede: travniški sadovnjaki, odporne sorte, slovenske stare sorte, tradicionalne sorte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Kmetijsko gozdarskem zavodu Celje smo v okviru LAS projekta Inovativne rešitve v kmetovanju za varovanje naravnih virov pripravili brošuro Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin. Zbirka obsega 169 sort sadnih rastlin iz travniških sadovnjakov. Večino fotografij smo naredili na tradicionalni razstavi sadja v Slovenj Gradcu, ki so jo jeseni 2022, že petnajsto leto zapored, pripravili tamkajšnji kmetijski svetovalci, v sodelovanju s člani Sadjarskega društva Mislinjske doline Lesnika.

Brošura, ki je nastala na pobudo svetovalke Maruše Vaukan je pripravljena tako, da omogoča enostavno določanje sort jabolk. Prav tako vam je lahko v pomoč tudi pri izbiranju sort sadnih rastlin za vaše travniške sadovnjake ali vrtove, saj lahko željene sorte v drevesnici naročite že leto pred saditvijo.

Drevesnice želimo spodbuditi k strokovnemu razmnoževanju in vzgoji vrst in sort sadja, ki uspevajo brez ali z minimalno uporabo sredstev za varstvo rastlin, in omogočajo naravi prijaznejšo pridelavo. Tradicionalne sorte bomo ohranili le, če bodo kupci v vsaki slovenski drevesnici našli tudi ponudbo starih in odpornih sort sadja.

Želimo si, da Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin pripomore k bogatenju znanja o sortah in k prenosu znanja na mlajše generacije.

Pripravila:

Špela Kukovič, terenska kmetijska svetovalka I

 

 

 

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.